Aktualności
Najnowsze informacje
Paintball w Hufcu Pracy w Krotoszynie Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćCoraz większą popularność zdobywa wśród młodych ludzi niepowtarzalna zabawa, jaką jest paintball - dynamiczna gra zespołowa, w której trzeba się wykazać sprawnością, skutecznością, stanowczością i umiejętnością podejmowania szybkich decyzji. Cechy te warto rozwijać i kształtować, bo przydają się w życiu. Dlatego też chętnie skorzystaliśmyz zaproszenia kadry pedagogicznej Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie do udziału w paintballowych zajęciach terenowych połączonych z inicjatywą „pieczonego ziemniaka”.
3 października 2018 roku 7 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie przyłączyło się do rywalizacji międzyszkolnej, w której, poza reprezentantami naszej placówki, brali udział przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Krotoszynie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach oraz Branżowej Szkoły I stopnia w Odolanowie.
Przed przystąpieniem do współzawodnictwa organizatorzy gry poinstruowali wszystkich uczestników o zasadach bezpiecznego poruszania się na przygotowanym terenie, zapoznali uczniów z obsługą markerów paintballowych, wyjaśnili zasady gry i podzielili na drużyny, które odróżniały się od siebie kolorem szarfy. W czasie rozgrywek instruktorzy udzielali wskazówek, podpowiadali, a przede wszystkim czuwali nad bezpieczeństwem młodych ludzi.
Mnóstwo emocji towarzyszyło paintballowym, niełatwym zmaganiom! Trzeba było bronić przekazanej flagi, odbić ją, znaleźć jako pierwsza drużyna określony przedmiot i wykonać wiele innych zadań. Uczestnicy mieli też świetną okazję do poznania nowych znajomych, integracji z nimi, a przede wszystkim do dobrej, wspólnej zabawy. Walecznym zmaganiom towarzyszyły wyśmienite nastroje rywalizujących, zadowolenie i uśmiech na twarzy.
Po skończonych rozgrywkach uczniowie skorzystali z poczęstunku – smacznej, grillowanej kiełbaski, pieczonej „pyry” i ciepłego napoju. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że był to fajny, aktywny dzień, spędzony w miłej atmosferze.
Za wszystkie emocje naszych uczniów, za gościnność pięknie dziękujemy kadrze Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie. /KJ/
Czytaj całość
 
Muzykowanie naszą pasją Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćGoethe powiedział: "Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi –
Ci nigdy nie śpiewają."
To jest chyba najlepsza reklama imprezy „Muzykowanie naszą pasją” organizowanej przez Stowarzyszenie „kuKLINów”. Projekt współfinansowany jest przez Gminę Kobylin. Od roku 2010 startujemy w gminnych konkursach ofert na dofinansowanie imprez kulturalnych. Od dwóch lat organizujemy muzyczne spotkania okolicznych zespołów zatytułowane „Muzykowanie naszą pasją”.
W sobotę 6 października 2018 r. w sali wiejskiej „Ostoja” rozbrzmiewała muzyka ludowa, biesiadna i patriotyczna. Przyjechało 12 zespołów: Ale Babki z Rozdrażewa, Biadkowianki , Łąkocanie, Lutogniewianie, Łagiewniczanki, Złote Kłosy z Bonikowa, Familia z Kuklinowa, chór parafialny ze Staregogrodu, kapela Furmany z Gorzyc, Kapela z Klina, Orkiestra Dęta z Kobylina i nasza najmłodsza kapela szkolna , jeszcze bez nazwy. Każda grupa śpiewała i grała 4 piosenki biesiadne i z okazji 100.Rocznicy Odzyskania Niepodległości - jedną patriotyczną. Najwspanialsze było to, że w czasie śpiewu konkretnego zespołu, cała sala wtórowała i tak powstawał jeden ogromny chór liczący ok.180 osób. Na zakończenie występu każdy zespół otrzymywał z rąk pana Burmistrza Tomasza Lesińskiego i prezesa Stowarzyszenia Radosława Koniecznego pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz skromne upominki. Potem oczywiście było wspólne granie, śpiewanie i taniec….Wszyscy uczestnicy byli (jak przystało na Kuklinów) wspaniale ugoszczeni. Przygotowaniem posiłku zajęły się Panie i ….Panowie ze Stowarzyszenia pod szefostwem pani Kariny Grochowiak. W organizację tej imprezy aktywnie włączyła się (jak co roku) również nasza szkoła. Całość prowadziłam ja, czyli Barbara Gościniak. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło spędzili wolny czas i w przyszłym roku również do nas zawitają. Barbara Gościniak
Czytaj całość
 
Pasowanie z Pyrkiem Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW środę 3 października br. smoliccy pierwszoklasiści mieli swoje wielkie święto. W obecności pani dyrektor, rodziców, nauczycieli, starszych i młodszych kolegów zostali uroczyście przyjęci do społeczności szkolnej. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im zaproszeni goście: inspektor ds. oświaty pani Sylwia Wachowiak, policjanci z KPP w Krotoszynie: aspirant Piotr Szczepaniak oraz starszy sierżant Bartosz Karwik. Gościem specjalnym był Sierżant Pyrek – maskotka wielkopolskiej Policji.
Program artystyczny tematycznie związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz codziennym życiem szkolnym przedstawili uczniowie klasy II oraz przedszkolacy z grupy 0. W dalszej części uroczystości głos zabrali pierwszoklasiści, którzy w obecności szkolnego duszka wykazali się swoimi wiadomościami i umiejętnościami, zaprezentowali zdolności recytatorskie i wokalne.
Czytaj całość
 
O G Ł O S Z E N I E Utwórz PDF Drukuj
W dniu 12 października br (piątek) o godz. 18:00 w sali przy placu Glabera w Kobylinie odbędzie się konferencja na temat projektu antysmogowego, organizowana przez Ministerstwo Środowiska.
W imieniu Organizatora zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy, którym poprawa jakości powietrza leży na sercu (termomodernizacja budynków, wymiana pieców i.t.p.)
 
Pociąg retro w Kobylinie Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćPociąg retro ponownie odwiedził Południową Wielkopolskę. W czwartek 4 października zatrzymał się na stacji kolejowej w Kobylinie.
Projekt „Koleje Wolności 1918-2018” rozpoczął się w środę 3 października. Przez trzy dni pociągi retro będą kursowały po Wielkopolsce i prezentowały uczniom żywą lekcję historii na swoim pokładzie, którą poprowadzą nauczyciele i rekonstruktorzy. Przybliżą oni przebieg niepodległościowego zrywu, który pozwolił przyłączyć nasz region do odradzającej się ojczyzny.
W Kobylinie pociąg retro przyjechał o godz. 11,57, do wagonów wsiedli uczniowie klas czwartych i szóstych SP w Kobylinie wraz z opiekunami i o 12,02 odjazd do następnej stacji.
Przedsięwzięcie zakończy się 6 października dotarciem specjalnego pociągu retro relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz, który zakończy bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni. Odbędzie się tam finał projektu oraz widowisko z wykorzystaniem światła i dźwięku.
Inicjatywa została zrealizowana w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości i jest organizowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownię Wolsztyn, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodek Doradztwa Nauczycieli w Poznaniu.
Czytaj całość
 
Podpisanie umowy o współpracę w zakresie kształcenia i rozwoju zawodowego Utwórz PDF Drukuj
W dniu 03 października w siedzibie Firmy Bolsius Polska Zalesie Małe Burmistrz Tomasz Lesiński wraz z Dyrektorem Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie Katarzyną Jackowską oraz Dyrektorem Zakładu Bolsius Polska w Zalesiu Małym Jackiem Więckiem podpisali umowę o współpracy dydaktycznej w zakresie wsparcia procesu kształcenia uczniów. Zgodnie z zapisami niniejszej umowy strony zamierzają podjąć współpracę w zakresie kształcenia i rozwoju zawodowego, zdobywania wiedzy i umiejętności młodzieży uczącej się w szkole w celu optymalnego przygotowania uczniów do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej. Obie strony zobowiązują się do ścisłej współpracy naukowej oraz dydaktycznej, również w zakresie wymiany doświadczeń pracowników Firmy z nauczycielami zatrudnionymi w Szkole, a także w zakresie edukacji zawodowej uczniów szkoły.
 
Coroczne spotkanie z ekologią Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW dniu 2 października br. odbyło się coroczne spotkanie grupy ok. 100 mieszkańców gminy Kobylin - Koła Gospodyń Wiejskich oraz Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Tematyką spotkania, jak co roku, przy okazji obchodów "Święta Drzewa" była ochrona środowiska w gminie Kobylin. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Kobylina - Tomasz Lesiński, który przedstawił dorobek inwestycyjny gminy w mijającej kadencji. Następnie podinspektor Wiesław Popiołek omówił temat ekologii dotyczący ochrony przyrody (pielęgnacja i sadzenie drzew), ochrony powietrza (wymiana pieców oraz program rządowy "Czyste Powietrze"), ochrony wód (budowa kanalizacji i przydomowych oczyszczalni ścieków), utylizacji azbestu i zmian dotyczących gospodarowaniem odpadami. Na spotkaniu Związek Międzygminny EKO-SIÓDEMKA w Krotoszynie reprezentowała Alicja Ratajczak. Powyższe wystąpienia ubrała w pięknej prezentacji podinspektor Anita Danielczyk. Dla uprzyjemnienia spotkania wszyscy poczęstowali się rogalem i kawą, a na zakończenie otrzymali drzewka z gatunku wierzba "Hakuno Nishiki".
Czytaj całość
 
Mistrzostwa Polski w Kopa Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całość30 września br. w Jutrosinie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kopa Sportowego. Osobami które podjęły się trudu zorganizowania mistrzostw byli Wiesław Lisiak i Aleksander Majsnerowski. Na miejsce zawodów dotarło 304 miłośników tej dyscypliny. Patronat nad imprezą przyjęli: Burmistrz Kobylina, Burmistrz Jutrosina, Starosta Rawicki i Europoseł Krystyna Łybacka. Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Rawicki Adam Sperzyński, Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, Burmistrz Jutrosina Zbigniew Koszarek, Prezes WLKP Hieronim Tacka. Pragniemy przekazać państwu miłą informację, w tak doborowym towarzystwie świetnie wypadli nasi zawodnicy. Tytuł Wicemistrza Polski w klasyfikacji indywidualnej zdobył Kazimierz Noculak, w konkurencji par czwarte miejsce zdobyli Ireneusz Jasiński i Kazimierz Noculak i w konkurencji drużynowej, jako SOB METAL, drugie miejsce zajęli Czesław Zygmunt, Kazimierz Noculak, Ireneusz Jasiński i Ryszard Majsnerowski. Gratulacje.
Czytaj całość
 
Wachowiak w rozgrywkach Superligi tenisa stołowego Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćZiściło się jedno z marzeń Łukasza - mieszkańca Kobylina i stypendysty Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Dudy, który będąc młodym 18 latkiem został podstawowym zawodnikiem Superligi Tenisa Stołowego ZKS Palmiarnia Zielona Góra na sezon 2018/2019. W skład drużyny wchodzą młodzi zawodnicy, którzy mimo młodego wieku i mniejszego doświadczenia walczą dzielnie o każdy punkt. Gra naszego byłego zawodnika w najwyższej lidze jest niewątpliwie największym dotychczas osiągnięciem w gminie w tej dziedzinie sportowej.
Swoją dobrą grę potwierdził również we wrześniowym I Grand Prix Lubuskiego w kat. seniorów w tenisie stołowym, w którym zajął pierwsze miejsce i awansował do I Grand Prix Polski w kategorii senior.

Robert Wachowiak
Czytaj całość
 
Otwarcie sezonu w tenisie stołowym Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całość30 września br. ruszyły rozgrywki IV ligi tenisa stołowego okręgu leszczyńskiego. Reprezentująca nas w tej klasie rozgrywek I drużyna LKS Spółdzielca Kobylin rozegrała mecz w Kobylinie z drużyną LKS Błękitni Niechłód. Lepszą w tym spotkaniu okazała się drużyna gości, która zwyciężyła 11:7 . Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Robert Wachowiak, Adam Szyrner, Konrad Bruder i Bartosz Kostrzewa a punkty zdobyli:
1. Wachowiak Robert - 2.5
2. Szyrner Adam - 1,5
3. Kostrzewa Bartosz - 1,5
4. Bruder Konrad - 1,5
Czytaj całość
 
Zawody strzeleckie "Pożegnanie lata" Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całość30 września br. LOK Kobylin zorganizował zawody strzeleckie „ Pożegnanie lata” .Każdy z uczestników mógł oddać dowolną ilość serii. Do klasyfikacji liczono wynik najlepszej serii.

Klasyfikacja indywidualna - seniorzy
1. Klejewski Aleksander - 89pkt.
2. Grochowiak Andrzej - 86pkt.
3. Jagła Sławomir - 82pkt.
4. Jańczak Marcin - 81pkt.
5. Wróblewski Ireneusz - 80pkt.
6. Kwiatkiewicz Radosław - 78pkt.
7. Marcinkowski Mateusz - 76pkt.
8.Wasielewski Paweł - 74pkt.
9.Konrady Dariusz - 74pkt.
10.Demaj Sławomir - 71pkt.
11.Tomczak Mateusz - 69pkt.
12. Gościniak Jan - 68pkt.

Juniorzy:
1.Sobański Hubert - 77pkt.
2.Gościniak Mateusz - 28pkt.

W zawodach wzięło udział 14 zawodników. Wręczono 3 puchary, 7 nagród rzeczowych, 6 pamiątkowych dyplomów w kategorii seniorów, puchar, medal i dyplom w kategorii juniorów.
Czytaj całość
 
Pożegnanie lata u Seniorów w Kuklinowie Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW sobotę 22 września w świetlicy wiejskiej w Kuklinowie odbyło się spotkanie integracyjne seniorów pod nazwą "Pożegnanie lata". Spotkanie zorganizowali członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Kuklinowie. Część oficjalną swoim występem uświetnił chór "Familia". Licznie zgromadzeni seniorzy bawili się w doskonałych humorach. Takie spotkania integracyjne są dla nich bardzo ważne, gdyż mimo wieku pozwalają im żyć aktywnie i spotykać się z różnymi ludźmi.
Czytaj całość
 
Umowa o dotację dla OSP Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW dniu 28 września br. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński wraz z Skarbnikiem Gminy Jolantą Nowak podpisali umowę o dotację w kwocie 52.000,00 zł z Funduszu Sprawiedliwości na zakup najpotrzebniejszego sprzętu i wyposażenia na rzecz ochotniczych straży pożarnych. Wyposażenie jednostek OSP w nowy sprzęt spowoduje wzrost potencjału ratowniczego na terenie naszej Gminy i stanowi duże wsparcie dla strażaków ochotników. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu wiele można osiągnąć, wystarczy chcieć i być wytrwałym.
Czytaj całość
 
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Kobylinie Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW czwartek 27 września br. odbyła się XLVII sesja Rady Miejskiej w Kobylinie w Sali przy placu Andrzeja Glabera 1. Była to szczególna sesja, ponieważ nadszedł czas podsumowań i refleksji nad tym co zostało dokonane podczas ostatnich czterech lat. W posiedzeniu udział wzięli Radni Rady Miejskiej w Kobylinie, Burmistrz – Tomasz Lesiński, Sekretarz – Mirosław Sikora, Skarbnik – Jolanta Nowak, Starosta Krotoszyński – Stanisław Szczotka, Przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego – Leszek Kulka, Radny Powiatowy z terenu gminy Kobylin – Wiesław Popiołek, Burmistrz – Bernard Jasiński, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg – Krzysztof Jelinowski oraz sołtysi, pracownicy Urzędu Miejskiego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, kierownicy zakładów pracy, przedstawiciele policji i straży pożarnej, zaproszeni goście. W części początkowej Przewodniczący Rady – Tadeusz Dżygała otworzył sesję, radni podjęli uchwały.
Czytaj całość
 
III etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całość22 września odbył się III etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej na trasie z Krotoszyna do Kobylina. Rajd został zorganizowany dla uczczenia 100 Rocznicy Niepodległości oraz z okazji 20 lecia Powiatu Krotoszyńskiego. Na starcie przed krotoszyńskim ratuszem pojawiło się 93 uczestników. Wśród nich samorządowcy: Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka, Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński z małżonką, radny Wojewódzkiego Sejmiku Julian Jokś, radni Powiatu Krotoszyńskiego, pracownicy samorządowi oraz mieszkańcy z wszystkich gmin powiatu.
Najpierw podpisano listy startowe, a następnie raczono się poczęstunkiem w postaci słodkiego pieczywa i gorącej kawy lub herbaty. Szczególnie te ostatnie bardzo przydały się uczestnikom rajdu, bo było trochę chłodno po nocnych opadach deszczu, a przybyli przecież z całego powiatu.
Zebranych rowerzystów powitała inicjatorka rajdu Irena Rękosiewicz i zaprosiła burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka do zabrania głosu. Burmistrz w krótkich słowach przedstawił historię gminy oraz co udało się w ostatnim czasie zrobić w Krotoszynie. Można też było zobaczyć pięknie przygotowaną wystawę plenerową zrealizowanych ostatnio inwestycji. Uczestnicy ustawili się do wspólnej fotografii z hasłem „20 LAT POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO” na schodach krotoszyńskiego Ratusza i ruszyli na trasę. Komandorem był Juliusz Poczta, a kierownikiem trasy Antoni Azgier. Z Rynku wszyscy udali się na plac Jana Pawła II i złożyli wiązankę po pomnikiem Wolności.
Czytaj całość
 
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi Utwórz PDF Drukuj
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi Programu współpracy Gminy Kobylin z organizacjami pozarządowymi oraz pozostałymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2019 rok.

Na podstawie Uchwały Nr XLIV/254/10 Rady Miejskiej w Kobylinie z dnia 29 września 2010r. w sprawie: określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, Gmina Kobylin, publikuje na stronie internetowej projekt Programu współpracy Gminy Kobylin z organizacjami pozarządowymi oraz pozostałymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2019 rok.
Wyrażenie pisemnej opinii na temat projektu programu współpracy Gminy Kobylin z organizacjami pozarządowymi na rok 2019 zgodnie z uchwałą Nr XLIV/254/10 Rady Miejskiej w Kobylinie z dnia 29 września 2010r. zainteresowane organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2018r. poz.450) mogą złożyć w ciągu 14 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kobylinie, Burmistrzowi Kobylina.

Więcej informacji na http://bip.kobylin.pl/?a=5826
 
Wręczenie odblasków w Szkole Podstawowej w Zalesiu Małym! Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW dniu 26 września Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński wraz z dzielnicowym sierżantem sztabowym Marcinem Szumerą oraz podinspektorem ds. oświaty Sylwią Wachowiak ponownie wybrali się w odwiedziny w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, tym razem do uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zalesiu Małym, w związku z tym, że część uczniów z tej szkoły w minionym tygodniu przebywała na „Zielonej Szkole”. Tak jak w poprzednich szkołach została przeprowadzona pogadanka na temat bezpieczeństwa i wręczone zostały dzieciom odblaski, koszulki odblaskowe oraz plany lekcji.
Czytaj całość
 
Zapraszamy do rektrutacji uczniów w projekcie pn. "Szkoła Ludzi Sukcesu"! Utwórz PDF Drukuj
Rekrutacja uczniów w związku z realizacją projektu pn. „Szkoła Ludzi Sukcesu” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 8 Edukacja Działanie 8.1. Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz wyrównanie dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej Poddziałanie 8.1.2 Kształcenie ogólne – projekty konkursowe.
Więcej informacji na http://bip.kobylin.pl/?c=532
 
Budowa kanalizacji sanitarnej w Smolicach! Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćW dniu 24 września br. rozpoczęłą się budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Smolice realizowana w ramach zadania inwestycyjnego pt. „Budowa kanalizacji sanitarnej w m. Długołęka i części m. Smolice wraz z przebudową Stacji Uzdatniania Wody Długołęka”. Etap ten swoim zakresem obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej od torów kolejowych do parkingu przy kościele sanktuaryjnym. Zakończenie tego przedsięwzięcia przewidziano na marzec 2019 roku.
Czytaj całość
 
Budowa sprawnościowego placu zabaw przy ulicy Grobla w Kobylinie! Utwórz PDF Drukuj
Czytaj całośćRuszyła budowa sprawnościowego placu zabaw przy ulicy Grobla w Kobylinie w ramach rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA). Wykonawcą jest Zakład Budowlany „JAN-BUD” Janusz Piskorski z Zalesia Wielkiego. Termin wykonania do dnia 5 października br. Koszt zadania wyniesie 133.629,20 zł. Na realizacje inwestycji Gmina pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 50.000,00 zł.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 81 - 100 z 2558