Aktualności arrow Informacje Urzędu Miejskiego arrow Uroczyste otwarcie oczyszczalni ścieków
Uroczyste otwarcie oczyszczalni ścieków Utwórz PDF Drukuj
We wtorek 27 września br. miało miejsce uroczyste otwarcie oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Kobylin. Jest ona wybudowana na gruntach wsi Rzemiechów (dojazd  od ul. Baszkowskiej w Kobylinie). O przecięcie wstęgi poproszono Panią  Justynę Chrzanowską – Kierownika Działu Funduszy Europejskich Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Pana Bernarda Jasińskiego – Burmistrza Kobylina i Przewodniczącego Zarządu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich oraz Pana Tadeusza Dżygałę – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kobylinie. Poświęcenia nowego obiektu dokonali proboszczowie kobylińskich parafii – Ksiądz Janusz Giera i Ojciec Serafin Sputek.

Inwestycja realizowana była w okresie od 18 sierpnia 2009 r. do 30 czerwca 2011 r., a jej całkowity koszt wyniósł 4.407.412,47 zł netto. Źródła finansowania budowy oczyszczalni przedstawiają się w następujący sposób:

- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – 2.148.947,63 zł
- pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu – 2.000.000,00 zł
- wkład własny Gminy Kobylin – 258.464,84 zł. 

Technologia oparta jest na przepływowym mechaniczno – biologicznym oczyszczaniu ścieków. Średnia przepustowość oczyszczalni wynosi 795 m3/d, co oznacza, że w ciągu doby może ona oczyścić ścieki o ładunku równym 7920 RLM (Równoważnej Liczbie Mieszkańców). Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Radęca – dopływ rzeki Orli, w zlewni rzeki Odry.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »