W dniu 13 czerwca 2026 r. w naszej gminie obchodziliśmy 100-lecie powołania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Wielkim, które połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.
O godzinie 11:30 pododdziały Straży Pożarnych zebrały się w wyznaczonym miejscu, a następnie przemaszerowały na mszę świętą, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Zalesiu Wielkim. Mszę świętą w intencji strażaków odprawił ks. proboszcz Sławomir Nobik. Uroczystość prowadził Tomasz Gruetzmacher, a dh Mikołaj Małecki Prezes OSP w Zalesiu Wielkim powitał gości.
W uroczystości udział wzięli:
- Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Wiesław Szczepański
- Dyrektor Biura Poselskiego Sekretarza Stanu w MSWiA - Agnieszka Pawlicka
- Z ramienia Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego – Jan Grzesiek Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Budżetowej, członka Komisji Gospodarki oraz Komisji Rewizyjnej
- Burmistrz Kobylina – Tomasz Lesiński
- Członek Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego Anna Rowicka
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie Piotr Chlebowski wraz z radnymi
- Zastępca Burmistrza – Alicja Grzempowska
- Sekretarz Gminy – Przemysław Marcinek
- Skarbnik Gminy - Barbara Sławińska
- Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie - mł. bryg. mgr. Tomasz Patryas
- I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krotoszynie – nadkom. Robert Paterczyk
- Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krotoszynie dh Tomasz Niciejewski
- Z-ca Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP Krotoszynie dh Jacek Wybierała
- Wiceprezes Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kobylinie dh Piotr Popów
- Komendant Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kobylinie dh Karol Cieślawski
- Renata Marchlewska przedstawiciel Bolsius Polska
- Naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kobylinie – Anita Danielczyk
- Inspektor ds. kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Kobylinie – Weronika Szymczak
- Sołtysi wsi Zalesia Wielkiego
- Orkiestra Dęta z Sulmierzyc z kapelmistrzem Mariuszem Kaźmierczakiem
- Mieszkańcy wsi Zalesia Wielkiego.
Po zakończonym nabożeństwie i przemarszu do remizy OSP Zalesie Wielkie rozpoczęła się kolejna część wydarzenia – uroczysty apel z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych gości.
Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych zaproszonych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ważnym momentem było odznaczenie jednostki OSP Zalesie Wielkim Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnia, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej.
Medalem Honorowym imienia Bolesława Chomicza został odznaczony
- dh Józef Turbański
Odznaką honorową „Semper Vigilant” został odznaczony:
- dh Piotr Warzybok
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:
- dh Zbigniew Marcinkowski
- dh Sławomir Sławiński
Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:
- dh Barbara Sławińska
- dh Przemysław Marcinek
- dh Jan Piskorski
- dh Elżbieta Ignasiak
- dh Dorota Jarka
- dh Zbigniew Gotter
- dh Grzegorz Oleszczuk
Odznakę Strażak Wzorowy nadano:
- dh Aleksandrze Małeckiej
- dh Justynie Appelt
- dh Sebastianowi Miedzińskiemu
- dh Mateuszowi Jarce
- dh Anecie Pierzchale
Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej nadano:
Brązowa Odznaka MDP:
- dh Oliwierowi Szatkowskiemu
- dh Stanisławowi Oleszczukowi
- dh Janowi Durczewskiemu
- dh Ziemowitowi Rejkowi
- dh Erykowi Gałce
- dh Kamilowi Jarce
- dh Filipowi Łowcowi
- dh Oskarowi Nowackiemu
- dh Malwinie Klejewskiej
- dh Oliwii Nowackiej
- dh Gabryieli Grodziskiej
- dh Liliannie Sikorze
- dh Dominice Pospiech
- dh Helenie Oleszczuk
Srebrna Odznaka MDP
- dh Nikoli Klejewskiej
- dh Roksanie Sikora
Odznaką „Za Wysługę Lat” wyróżniono:
- dh Bernarda Sławińskiego za 60 lat
- dh Tadeusza Pierzchałę za 60 lat
- dh Juliana Kędziorę za 60 lat
- dh Jerzego Wietecha za 60 lat
- dh Piotra Warzyboka za 55 lat
Odznaczenie „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” dla
- dh Bernarda Sławińskiego
- dh Jerzego Wietechy
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Wielkim wyróżnił druhów seniorów - Członków Honorowych okolicznościowymi grawertonami z okazji Jubileuszu 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Wielkim:
- dh Tadeusza Pierzchałę
- dh Bernarda Sławińskiego
- dh Piotra Warzyboka
- dh. Józefa Turbańskiego
- dh Tadeusza Dżygałę
- dh Jerzego Wietechę
Ponadto dh Mikołaj Małecki OSP Zalesie Wielkie podziękował wszystkim za wszelkiego rodzaju udzieloną pomoc i wsparcie w działalności OSP Zalesie Wielkie.
„Wszystkim Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Wielkim gratuluję jubileuszu i życzę dużo siły, wytrwałości i szczęśliwych powrotów z akcji. Aby służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania” – powiedział Burmistrz Kobylina, Tomasz Lesiński.
Obchody 100-lecia OSP w Zalesiu Wielkim były pięknym świadectwem strażackiej tradycji, wspólnoty i odpowiedzialności za bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Jubileusz stał się nie tylko okazją do podsumowania minionego wieku działalności, ale także inspiracją do dalszej służby dla przyszłych pokoleń.
Zdjecia Wiesław Kupczyk
![]()









